Vítejte na stránkách o kopci (ostrohu) nazývaný Hrádek

Geologie

Kaňovité údolí, až 50 m hluboké, je lemováno pískovcovými skalami, které velice esteticky působí. Krásný je "voštinový" povrch většiny skal. Na mnoha místech jsou "voštiny" pokryty žlutým lišejníkem. Ne nadarmo zahrnuje akademik Jan Filip i toto území do Českého Ráje. V druhohorách se okolo Skalska rozlévalo křídové moře. Jeho zbytky byly stmeleny v pevné pískovce, dnes tak krásně působící.(na stráních skalského údolí i pod Spikaly v Dolcích se dlouhá staletí lámal stavební pískovcový kámen- štuky. Často mají v sobě tyto štuky otisky mušlí, zbytek dávného moře. Geologickým podkladem jsou pískovce převážně vápnité, místy křemité, vytvářející výrazný suk. Na vrcholu jsou pozůstatky po prehistorickém hradišti - vrcholová skalka. Povrch tvoří sprašové hlíny.

Tato lokalita se nachází na obrovským podzemním jezeře, ze kterého vytéká spousty pramenů a to tady pod Hrádkem. Louky jsou celý rok podmáčeny až kolikrát bažinatý. V minulosti to vysloušeli a byli zde pole. Voda odtéká do Skalského potoka, který pramení pod Vrátenskou horou.
Kam náleží Hrádek morfologicky:

Hrádek náleží do České tabule. Dále se dělí na Jizerskou. Z Jizerské tabule náleží do části Skalské tabule, která se dále dělí na Strenickou a Mšenskou. Mšenská se dělí na Vrátenskou a Sudoměřskou. A právě Hrádek se v té Sudoměřské tabuli nachází.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one